ΕΞΕΛΙΣΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΥΘΙΚΗ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ ΣΕ ΣΥΝΘΕΤΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
- Home /
- ΕΞΕΛΙΣΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΥΘΙΚΗ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ ΣΕ ΣΥΝΘΕΤΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
Ξεκινήσαμε μαζί. Με σημαντικό έργο που έφερε χειροπιαστά αποτελέσματα!
Μέσα στην χειρότερη οικονομική κρίση επενδύσαμε στην εξωστρέφεια για την ανάδειξη της Πελοποννήσου σε διεθνή τουριστικό προορισμό.
Με μια ολοκληρωμένη επιστημονική μελέτη, δημιουργήσαμε το πρώτο καινοτόμο τουριστικό Brand Mythical Peloponnese.
Η Μυθική Πελοπόννησος έγινε πολυμεσική και πολυτροπική καμπάνια με portal, video spot, virtual platform και διεθνείς εκθέσεις. «Ταξίδεψε» σε διεθνή αεροδρόμια, προβλήθηκε σε όλα τα διεθνή μέσα ως προτεινόμενος προορισμός και αποτέλεσε αντικείμενο για διεθνή δημοσιεύματα. Το 2018 κατορθώσαμε και είχαμε 1.545.023 επισκέπτες, οι διανυκτερεύσεις έφτασαν τις 4.056.025, ενώ οι εισπράξεις της Πελοποννήσου άγγιξαν τα 415 εκατ. ευρώ.
Είμαστε η 1η Περιφέρεια που δημιούργησε τουριστικό portal, με 4 εφαρμογές για έξυπνα κινητά τηλέφωνα, καλεντάρι εκδηλώσεων, εικονική περιήγηση στα κάστρα.
Βάλαμε στόχο να αναπτύξουμε το Διεθνή Αερολιμένα Καλαμάτας «Καπετάν Βασίλη Κωνσταντακόπουλου» και το καταφέραμε. Συνεργαστήκαμε με τους μεγαλύτερους διεθνείς αερομεταφορείς και το καινοτόμο πρόγραμμα συν-διαφήμισης έγινε πρότυπο για τη χώρα.
Από 64.653 Αφίξεις και Αναχωρήσεις επιβατών το 2011, ο Διεθνής Αερολιμένας Καλαμάτας έφτασε τις 286.042 Αφίξεις και Αναχωρήσεις επιβατών το 2018, σε σύνδεση με περισσότερους από 30 προορισμούς διεθνώς.
Συμμετείχαμε κάθε έτος σε εκθεσιακά γεγονότα που αποτελούσαν μόνο τις βασικές μας αγορές εισερχόμενου τουρισμού, ενώ 1.000 Πελοποννήσιοι επιχειρηματίες φιλοξενήθηκαν ως συνεκθέτες στις εκθεσιακές συμμετοχές της Περιφέρειας Πελοποννήσου.
Δώσαμε έμφαση στις εναλλακτικές μορφές τουρισμού και στηρίξαμε κάθε προσπάθεια της ίδιας της κοινωνίας, όπως το Menalon Trail, συμμετείχαμε στην Tour Natur και υλοποιήσαμε εξειδικευμένα έντυπα και εφαρμογές.
Πραγματοποιήσαμε 150 συμμετοχές σε τουριστικά γεγονότα και δεκάδες εκδηλώσεις για τον τουρισμό σε όλη την Πελοπόννησο.
Προχωράμε μαζί για να κάνουμε πολλά περισσότερα στη νέα εποχή!
+30 271 023 8067
Ισαάκ και Σολωμού 20, 22131,Τρίπολη